آشنایی با نام ویکی


ویکی (Wiki) معمولاً به انواعی از وبگاه‌ها گفته می‌شود که به تمام بازدیدکنندگانش ــ حتی گاهی اوقات بدون نیاز به ثبت‌نام در وبگاه ــ اجازهٔ ویرایش، افزودن، یا حذف مطالب را می‌دهد. معمولاً در ویکی‌ها متن‌ها با استفاده از یک زبان نشانه‌گذاریِ ساده نوشته می‌شوند و با کمک یک «ویرایشگرِ متن غنی» قابل ویرایش است. (از ویکی‌پدیای فارسی، مدخلِ «ویکی»)
«موتور ویکی» عبارت است از نرم‌افزار یا نرم‌افزارهای ویکی که پایهٔ چنین وبگاه‌هایی را ممکن می‌سازند. موتور ویکی یک «سامانهٔ مدیریتِ محتوا»ست که ساختارِ نامستقیم کم یا ساده‌ای دارد و کاربران، بسته به نیازشان، می‌توانند با تمام قسمت‌های سامانه به‌طور مستقیم کار کنند. تفاوت این سامانهٔ مدیریت محتوا با سایر سامانه‌ها، ازجمله وب‌نوشت‌ها (وبلاگ‌ها)، این است که ایجادِ محتوا در ویکی بدون مالک یا رهبرِ تعریف‌شده انجام می‌گیرد و در آن ساختارِ غیرمستقیم کمتری وجود دارد؛ بنابراین، ساختار مستقیماً مرتبط با نیازهای کاربران است.
بزرگ‌ترین ویکیِ موجود، ویکی‌پدیا است؛ اما ویکی‌های دیگری مانند «ویکی‌کتاب» نیز وجود دارند. اولین ویکی در اینترنت را وارد کانینگهام (Ward Cunningham) در سال ۱۹۹۵ با نام «ویکی‌ویکی‌وِب» ایجاد کرد. منشأ واژهٔ «ویکی‌ویکی»، که در نام این وبگاه به‌کار رفته‌بود، از واژهٔ «ویکی» است، و «ویکی» الهام‌گرفته از نام یکی از خطوط اتوبوس‌رانیِ یکی از خیابان‌های جنوبی در ایالتِ هاوایی بود. (عبارتِ WikiWiki در زبان مردم هاوایی به‌معنی «بدوبدو» است)
اصطلاح‌های «ویکی» و «ویکی‌ویکی» برای شناسایی نوع ویژه‌ای از «فرامتن‌ها» (پرونده‌های HTML) یا نرم‌افزارهای مشارکت‌گرای تولیدکنندهٔ آن‌ها به‌کار برده می‌شود. (از ویکی‌پدیای فارسی، مدخلِ «ویکی»)
 
× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟